Kategorie
Uncategorized

Czy każdy może podłączyć sobie światłowód?

Instalacja światłowodów jest procesem złożonym technicznie, ale zaskakująco prostym pod względem procedur. Jakie są wymagania, aby mieć taką instalację i korzystać z przesyłanego w ten sposób Internetu w domu lub mieszkaniu? To niewielkie kompendium wiedzy o tym, jak przygotować nieruchomość pod możliwość korzystania z szybkiego łącza.

Internet światłowodowy oraz przesłanki czy wszelkie formalności to temat, który szczególnie przemawia do Polaków. Istnieje wokół niego kilka istotnych pytań. Po pierwsze: sporo osób nie wie, co to jest światłowód i czym różni się od standardowego łącza internetowego. Po drugie: istnieje wiele niewiadomych na temat tego, gdzie można wykonać taką instalację. Natomiast trzeci dylemat dotyczy tego, czy montaż światłowodu wiąże się z modernizacją instalacji domowych i ogólną potrzebą remontu?

Czy każdy może podłączyć sobie światłowód?

Światłowody to zamknięte, przezroczyste struktury wykonane z włókien szklanych, nieco grubszych od ludzkiego włosa, wykorzystywane do przesyłania informacji w usługach telekomunikacyjnych. Największą zaletę Internetu udostępnianego za ich pośrednictwem stanowi jego szybkość – technologia Fibre to the Home (FTTH) zapewnia wysoką przepustowość. Dzięki temu pobieranie i przesyłanie plików jest bardzo szybkie – możesz ściągnąć film w kilka sekund.

Technologia FTTH opiera się na wykorzystaniu fal świetlnych w przezroczystych włóknach szklanych do przesyłania Internetu. Dzięki temu połączenie jest niezawodne, w tym odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak deszcz czy śnieg. Światłowód pomarańczowy zapewnia prędkość do 1 Gb/s przy korzystaniu z wielu urządzeń jednocześnie. Dzięki takiemu rozwiązaniu Twoje ulubione odcinki serialu i programy będą transmitowane w 4K! Lubisz gry? Światłowód zapewni niski ping, tj. opóźnienie dostępu do serwera. Taka instalacja umożliwia nie tylko superszybkie korzystanie z Internetu, ale także telefonów komórkowych i telewizorów.

Zalety Internetu światłowodowego

Kolejną zaletę Internetu światłowodowego stanowi duża przepustowość. Wydajność tej technologii jest zdecydowanie najlepsza wśród wszystkich mediów transmisyjnych. Przez to łącze można nawet szybko przesyłać dane z odległych lokalizacji. Jest to ważne, ponieważ liczba internautów stale rośnie. W domu z Internetu korzysta się nie tylko na smartfonów czy komputerów. Obecnie do sieci można podłączyć wiele urządzeń. Są to m.in. telewizory, sprzęt RTV i AGD. Dlatego tak ważne jest posiadanie szybkiego Internetu.

Wybierając Internet, często kierujemy się testem szybkości połączenia. Jesteśmy zainteresowani pobieraniem i przesyłaniem wartości. Światłowód to gwarancja szybkiego łącza, dzięki czemu możesz swobodnie korzystać z sieci. Na przykład im wyższa prędkość pobierania, tym szybciej będzie pobierać dane z innego serwera. Dlatego nie musisz czekać w nieskończoność na załadowanie się filmu, który chcesz obejrzeć. Warto również wspomnieć o minimalnym opóźnieniu w transmisji sygnału. Jest to szczególnie ważna informacja dla tych, którzy lubią gry online.

Wady światłowodów

Wadą światłowodów jest to, że mają delikatną strukturę, łatwo ulegają uszkodzeniom i muszą być wykonane z najwyższą precyzją. Co ważne, na jakość sygnału może negatywnie wpłynąć nie tylko niedoskonała konstrukcja światłowodu, ale także jego niewłaściwe użycie – na przykład zbyt wiele zagięć w za małej odległości. Oznacza to, że możliwości techniczne dostawcy mają duży wpływ na jakość przesyłu Internetu światłowodowego.

Internet światłowodowy – mapa

Jak sprawdzić położenie połączenia światłowodu? Wystarczy skorzystać ze specjalnej nakładki dostępnej na stronie operatora oferującego plan sieci, wybrać dane techniczne, podać adres domowy i gotowe. Zawsze warto skonsultować się z ekspertem w sprawie warunków umowy, aby potwierdzić szczegóły dotyczące prędkości pobierania/przesyłania przed podjęciem ostatecznej decyzji. Chcesz sprawdzić adres? Mapa światłowodu dostępna jest na https://isportal.pl/mapa-swiatlowodow-w-polsce.