Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego?

Fotowoltaika staje się coraz popularniejsza. Panele fotowoltaiczne spotkać można dziś na dachach wielu budynków i nie są już niczym nadzwyczajnym. Coraz więcej właścicieli domów zdaje sobie bowiem sprawę z tego, iż pozyskiwanie energii z promieni słonecznych jest po prostu opłacalne. Instalacja fotowoltaiczna potrafi znacząco obniżyć rachunki za prąd. Ile zatem fotowoltaika tak naprawdę kosztuje?

Opłacalność inwestycji w fotowoltaikę

Z instalacją fotowoltaiczną łączą się dwie istotne korzyści. Po pierwsze, to łatwy i prosty sposób na obniżenie rachunków za prąd. Po drugie, jest to sposób na uniezależnienie się od miejskiej sieci energetycznej, a tym samym od ewentualnych podwyżek prądu. Wytwarzana energia dzięki panelom fotowoltaicznym pozwala na codziennie zasilenie całego domu. Dodatkowo proces wytwarzania energii sposób nie jest skomplikowany i nie wymaga żadnych działań ze strony domowników. Wszystko jest bowiem w pełni zautomatyzowane.

Nie można zapomnieć również o aspekcie ekologicznym. Produkcja energii z promieni słonecznych nie generuje żadnych szkodliwych substancji i jest w pełni bezpieczna dla środowiska.

Koszt instalacji fotowoltaicznej

Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego? Cena w dużym stopniu uzależniona jest od mocy instalacji. Najpowszechniej w przypadku domów jednorodzinnych stosuje się instalacje o mocy 3 kWp. Jest ona w stanie pokryć zapotrzebowanie na energię dla kilkuosobowej rodziny.

Taka instalacja wymagać będzie zamontowania 10-12 paneli fotowoltaicznych. Koszt jednego panelu to koszt kilkuset złotych. Instalacja wszystkich paneli to zatem koszt kilku tysięcy złotych. To jednak niejedyny wydatek związany z instalacją fotowoltaiczną. Do jej prawidłowego działania potrzebny jest również falownik. Jest to urządzenie, którego zadaniem jest zamiana prądu stałego na prąd zmienny, czyli taki, który zasila urządzenia domowego użytku. Dobrej jakości falownik to wydatek rzędu ok. 5000 zł.

Dodatkowo pamiętać trzeba o kosztach samego montażu i konstrukcji mocującej. Wydatek na fotowoltaikę dla domu 100 m2 może wynieść zatem kilkanaście tysięcy złotych. I tu podkreślić trzeba bardzo ważną rzecz. Koszt ten bardzo szybko się zwraca, a kiedy już do tego dojdzie, cieszyć można się bezpłatnym prądem.

Zysk z instalacji fotowoltaicznej

Jak wspomniano, poniesione opłaty związane z instalacją fotowoltaiki bardzo szybko przestają być odczuwalne. Dlatego podejmując decyzję o montażu paneli fotowoltaicznych, wydatki należy zestawiać z możliwymi do osiągnięcia zyskami. Dlatego koszt fotowoltaiki dla domu powinien być traktowany jako inwestycja.

W zależności od mocy instalacji fotowoltaicznej szacuje się, że cała inwestycja jest widocznie zyskowna po okresie ok. 10 lat. Oznacza to, że po tym czasie korzystać można już z zupełnie darmowej energii elektrycznej. Pokreślić trzeba tu dodatkowo fakt, że sprawność paneli fotowoltaicznych utrzymuje się nawet do 30 lat. To ok. 20 lat bezpłatnego prądu. Co więcej, w tym okresie na fotowoltaice można także zarabiać. Nadmiar wyprodukowanej i niewykorzystanej energii elektrycznej można bowiem sprzedawać sieciom energetycznym.