Kategorie
Uncategorized

Jak pozbyć się moli ubraniowych? Praktyczne porady

Czy zauważyłeś wśród swoich ubrań małe larwy? A może dziwne niezidentyfikowane owady latające po Twojej szafie? Mogą to być mole ubraniowe, które są bardzo niebezpieczne dla Twoich ubrań. Szkodniki te w zasadzie zjadają każdą odzież, pozostawiając trudne do zamaskowania dziury. Po ich wizycie w Twojej szafie swetry, sukienki i inne ubrania mogą trafić prosto do kosza. Zastanawiasz się, jak pozbyć się moli odzieżowych? Poniżej znajdziesz kilka skutecznych metod, które możesz wypróbować.

Czym są mole ubraniowe?

Właściwa nazwa naukowa to Tineola bisselliella. Żywią się one głównie ubraniami, zwłaszcza wełną. Gdy populacja jest wystarczająco duża, rodzaj tkaniny nie ma większego znaczenia. Ten szkodnik chętnie zje wszystko, co znajdzie w Twojej szafie.

Jak wyglądają mole ubraniowe?

Mol ubraniowy to po prostu maleńka ćma. Jego kolory to szary, beżowy i brązowy, a owad pokryty jest włoskami. Jeśli chodzi o wielkość moli odzieżowych, to nie są one większe niż 1 cm. Jeśli zauważysz małe mole w swojej szafie, garderobie lub szufladach z ubraniami, nie ignoruj ich. Mogą być odzieżowymi molami właśnie czekającymi na ucztę z Twoich ubrań.

Mole ubraniowe — jak się ich pozbyć?

Mole ubraniowe to niezbyt trudne do pozbycia się owady domowe. Należy jednak pamiętać, że jeden owad może złożyć nawet 200 jaj. Wiedząc o tym, można sobie wyobrazić, jak szybko mogą się one rozmnażać. Jeśli uda się usunąć gniazdo, gdy larwy nie są jeszcze dojrzałe, proces ten będzie szybszy i łatwiejszy. Nie oznacza to jednak, że nie można walczyć z dorosłymi owadami, choć jest to znacznie trudniejsze. Jeśli chcesz pozbyć się moli ubraniowych lub im zapobiec, możesz zaopatrzyć się w kupione w sklepie środki owadobójcze, takie jak spray na mole. Rozważ również dobrze znane domowe metody. Metody te są mniej inwazyjne i równie skuteczne.

Sosna i lawenda: skuteczne środki na mole

Jak skutecznie pozbyć się moli ubraniowych? Lawenda od lat znana jest jako skuteczny środek przeciwko molom. Jej zapach odstrasza owady od wejścia do garderoby, a także sprawia, że ubrania ładnie pachną, co jest dodatkowym atutem. Możesz znaleźć paczki o zapachu lawendy w sklepach, ale jeśli chcesz zadbać o środowisko, możesz zrobić repelenty samodzielnie. Wystarczy posadzić trochę lawendy w ogrodzie lub na balkonie, ściąć kwiaty po przekwitnięciu i wysuszyć. Następnie włóż je np. do bawełnianej torby. Umieść te paczki w swoich szafkach i szufladach i możesz zapomnieć o owadach.

Używanie igieł sosnowych jest bardzo podobną metodą, ale nie trzeba ich suszyć. Wystarczy ściąć kilka małych gałązek, włożyć je do woreczka i umieścić w szafie tak jak lawendę. Dzięki temu remedium Twoje ubrania będą pachniały równie dobrze.

Olejki eteryczne na mole ubraniowe — tymiankowy i cytrusowy

Cytrusy skutecznie odstraszają mole. Można je wykorzystać na kilka sposobów. Najprostszym jest obranie cytryny lub pomarańczy, włożenie skórek wraz z kilkoma goździkami do saszetek i schowanie ich w szafach. Możesz też użyć kupionego w sklepie cytrynowego olejku eterycznego. Mole ubraniowe nie znoszą tego zapachu. Wystarczy wyciąć kawałek kartonu i zalać go olejem. Umieść przedmiot w szafie lub powieś go na wieszaku.

Jeśli chodzi o olejki eteryczne, równie skuteczny jest olejek tymiankowy. Użyj go w dokładnie w taki sam sposób, jak opisano powyżej. Zwróć jednak uwagę, że ma on swoisty ziołowy zapach. Mole ubraniowe tego nie lubią, podobnie jak niektórzy ludzie. Z tego powodu nie jest on zbyt często stosowany. Niektórzy ludzie używają innych olejków eterycznych, aby pozbyć się moli. Możesz spróbować olejku kamforowego lub olejku z mięty pieprzowej. Jeśli lubisz tego typu zapachy, jest to doskonały wybór.

Kasztany — skuteczny środek na mole 

Stosowanie kasztanów to bardzo stara i zapomniana metoda na mole ubraniowe. Choć nie wyeliminują one dorosłych owadów, to doskonale sprawdzają się jako środek zapobiegawczy, który odstrasza pluskwy od zagnieżdżania się w ubraniach. Do szuflad i kieszeni swetrów czy płaszczy można włożyć kilka kasztanów.