Kategorie
Uncategorized

W czym specjalizuje się radca prawny?

Radca prawny to jeden z kilku zawodów prawniczych w Polsce. Często bywa mylony z adwokatem. Z poniższego artykułu mogą Państwo poznać specyfikę tego zawodu oraz jego porównanie z adwokatem. Zapraszamy do lektury!

Radca prawny a adwokat — najważniejsze różnice

Radca prawny różni się od adwokata, choć w wielu kwestiach może wykonywać identyczne usługi. Przedstawiciele obu zawodów mogą udzielać porad prawnych, sporządzać projekty aktów prawnych (na przykład umów), a także reprezentować klientów przed sądami czy urzędami. Najistotniejszą różnicą jest jednak możliwość zatrudnienia. Wyłącznie radcy prawni mogą pracować na umowę o pracę. Wiąże się to z tym, że nie mają oni prawa występować jako pełnomocnicy w sprawach karnych czy karnoskarbowych. Wyjątkiem są tu radcy prawni pracujący na uczelniach. Z kolei adwokaci mogą prowadzić jednoosobowe działalności lub być wspólnikami spółek adwokackich.

Radca prawny — Lublin. Kiedy udać się po pomoc?

Utarło się zupełnie nieprawdziwe przekonanie, że radcy prawni zajmują się wyłącznie prawem cywilnym, rodzinnym i gospodarczym. Wynika to z faktu, że przed rokiem 2015 nie mogli oni być obrońcami. Wymuszało to na nich skupienie się na tych gałęziach prawa. Obecnie nie są oni do nich ograniczeni. Jednakże wielu dobrych specjalistów od wymienionych wyżej dziedzin prawa to właśnie wspomnieni wyżej radcy prawni. Radca prawny (Lublin) będzie dobrym wyborem dla osób poszukujących pomocy z zakresu prawa gospodarczego czy prawa pracy. Będą to na przykład przedsiębiorcy szukający kogoś, kto pomoże im sporządzić dobrą, kompletną umowę z kontrahentem. Inną grupą docelową mogą być pracownicy w sporze z pracodawcą. Usługami radcy prawnego powinni być także zainteresowani przedsiębiorcy szukający prawnika do swojego działu prawnego.

Wynika to przede wszystkim z charakteru nauki zawodu. Zarówno adwokaci, jak i radcy prawni przed uzyskaniem uprawnień przechodzą aplikację, czyli okres nauki połączonej z praktyką. W okresie aplikacji radcowskiej nie kładzie się nacisku na naukę prawa karnego, choć oczywiście nie jest ono całkowicie pomijane. Większość materiału obejmuje prawo cywilne czy gospodarcze.

Jak wybrać radcę prawnego?

Radca prawny (Lublin) może reprezentować różne poziomy umiejętności. W wyborze warto zwrócić uwagę na jego doświadczenie. Im go więcej, tym godniejszy zaufania jest potencjalny wybór. Koniecznie uwzględnić należy także szkolenia czy studia podyplomowe, jakimi może się pochwalić. Dają one znacznie głębszą znajomość konkretnej sprawy, niż same studia prawnicze. Innym istotnym czynnikiem będą opinie innych klientów danego radcy. Przedstawiciele zawodów prawniczych nie mogą uprawiać reklamy swoich usług. Dlatego szczególnie powinno im zależeć na dobrych opiniach. Można je sprawdzić w Google, a także na forach czy grupach internetowych. Powinno się unikać korzystania z usług radców prawnych, którzy zawiedli zbyt wielu klientów. Nie ma podstaw, aby sądzić, że taki radca nagle zmienił swoje podejście do wykonywania swojej profesji.