Kategorie
Uncategorized

Kiedy skorzystać z usług architekta wnętrz?

Renowacja domu lub mieszkania to jedynie z pozoru łatwe zadania. Podobnie w przypadku aranżacji wnętrz od podstaw. Nawet jeśli mamy jasno określone wymagania oraz sprecyzowane indywidualne preferencje, to możliwe, że mimo wszystko przydałaby się nam pomoc profesjonalisty, który ułatwiłby realizację zamierzonych pomysłów w sposób ergonomiczny i funkcjonalny. Więc kiedy naprawdę warto skorzystać z usług architekta wnętrz? Konsultacja ze specjalistą to dobry pomysł w przypadku każdego większego remontu lub jeśli planujemy zaprojektować wnętrza nowego domu. W tym artykule dowiesz się, jakie korzyści płyną z zatrudnienia architekta, a także, na co warto zwrócić uwagę podczas konsultacji. Postaramy się wyposażyć Cię w wiedzę potrzebną, aby czas remontu był czasem spokojnym.

Czy warto zatrudnić architekta wnętrz?

Zatrudnienie architekta do aranżacji wnętrz jest znakomitym pomysłem dla wszystkich tych, którym brakuje odpowiednich umiejętności w planowaniu określonej przestrzeni oraz dla tych, którym zależy na szybkim czasie remontu. Pomoc specjalisty zapewni również profesjonalne podejście do tematu, co bezpośrednio wpłynie na jakość projektu i późniejsze wykonanie przez fachowców. W jaki sposób projektant pomoże osiągnąć te cele? Przede wszystkim profesjonalny architekt wnętrz dokładnie wysłucha życzeń klientów i będzie otwarty na spełnienie ich marzeń. Na ich podstawie opracuje specjalną wizualizację wnętrz, przygotuje listę potrzebnych materiałów do wykonania projektu, a nawet sporządzi odpowiedni zestaw wytycznych dla wykonawców. Być może nawet nie wiesz, że zamontowanie zwykłej listwy LED może nieść za sobą niezwykle wiele trudności. Samodzielne podejście do tematu wydaje się prostszym rozwiązaniem, jednakże architekt pomoże zrobić to w sposób funkcjonalny i bezpieczny. Plusem zatrudnienia profesjonalnej pomocy zapewnia również stały kontakt i możliwość weryfikacji wyborów. Do zatrudnionego architekta możemy zawsze zwrócić się po poradę, np. czym różni się oświetlenie LED od tradycyjnego oświetlenia. 

Na co zwrócić uwagę podczas konsultacji z architektem?

Jak w każdej innej dziedzinie, fachowiec fachowcowi nie jest równy. Tak również jest w przypadku architektów wnętrz. Kogo najlepiej wybrać do wykonania projektu mieszkania lub domu? Z pewnością najbezpieczniejszą opcją będzie zatrudnienie kogoś, kto wykonał tzw. dobrą robotę u znajomych, czy rodziny. To pewnego rodzaju gwarancja niezawodności. Jednakże jeśli nie mamy odpowiednich znajomości, warto odwiedzić kilku specjalistów i spośród nich wybrać osobę, która będzie odpowiadać naszym oczekiwaniom. Na co zwrócić uwagę podczas konsultacji? Jest kilka ważnych cech, które wyróżniają nieprzeciętnego architekta. Oto kilka z nich:

Po pierwsze niezmiernie ważna jest odpowiednia komunikacja z klientem. Aranżacja wnętrza to wspólny projekt, dlatego wzajemne zrozumienie, tworzenie miłej atmosfery i szacunek to podstawa dobrej relacji z architektem i jedna z dobrych wróżb na sukces. Po drugie niezmiernie ważne jest bogate zaplecze merytoryczne. Profesjonalny projektant będzie mógł pochwalić się dyplomem z ukończonymi studiami na kierunku architektura lub projektowanie wnętrz. Im więcej kursów, tym bogatsza wiedza. Warto również spytać o poprzednie projekty architekta, aby zweryfikować jego doświadczenie zawodowe. Mile widziane będą również projekty z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań, które chętnie wybierane są przez klientów, jak np. wspomniane wyżej oświetlenie LED lub listwy LED. Profesjonalista bez problemu powinien udostępnić do wglądu swoje tzw. portfolio, czyli zbiór poprzednich prac. Po trzecie należy zwrócić uwagę na rodzaj programów używanych do aranżacji wnętrz. Ważne jest, aby były to programy najnowszych generacji, pomagające w stworzeniu pięknej wizualizacji. Dobry architekt nie pozostaje jednak przy samych wizualizacjach – z pewnością zajrzy do Twojego mieszkania lub domu, aby pobrać odpowiednie wymiary. To wszystko składa się na późniejszy sukces i piękne wnętrze.