Kategorie
Uncategorized

Jak zaprojektować elewację domu?

Prace remontowe i wykończeniowe domów wiążą się nie tylko z dbałością o ich wnętrza, ale również o wygląd zewnętrzny. To właśnie dlatego duży nacisk kładzie się na kolor i ogólny wygląd zewnętrzny budynku. Okazuje się, że każdy może samodzielnie zaplanować i zaprojektować elewację we własnym domu. Na rynku działają też firmy oferujące projektowanie elewacji w Lublinie oraz innych miejscowościach. Zarówno w przypadku korzystania z usług fachowców, jak i samodzielnego planowania, konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka istotnych kwestii.

Na co zwracać uwagę projektując elewację?

Warto pamiętać o tym, że istnieje wiele różnych reguł, które warto brać pod uwagę w procesie projektowania elewacji. Umożliwiają one uzyskanie efektu o wysokim poziomie estetyki, którego elementy harmonijnie współgrają ze sobą. Dobrze jest zwrócić uwagę między innymi na kwestie, takie jak:

  • barwa fasady powinna być inna niż kolor ram okiennych, drzwi i dachu. Dzięki temu budynek nie będzie wyglądał nudno i monotonnie;
  • ważne jest unikanie malowania elewacji w całości w ciemnym kolorze (czerń, granat, ciemny grafit, itp.). Takie barwy charakteryzują się niskim odbiciem i wysokim pochłanianiem światła. Oznacza to, że będą się mocno nagrzewać, a to ma z kolei negatywny wpływ na komfort mieszkańców domu, a także na wygląd ścian, na których mogą pojawiać się pęknięcia i inne uszkodzenia;
  • jeśli chodzi o projektowanie elewacji w Lublinie i innych miastach, sprawą ważną jest dobieranie kolorów z tej samej temperatury barw. Warto też pamiętać, że chłodne odcienie świetnie pasują do nowoczesnej architektury. W przypadku posiadania budynku reprezentującego bardziej tradycyjną architekturę dobrym wyborem będą cieplejsze kolory;
  • malując elewację, należy wykorzystać maksymalnie 2-3 odcienie pasujących do siebie kolorów, dobranych zgodnie z zasadą barw ciepłych i chłodnych. Zbyt duża liczba barw może sprawić, że ogólny efekt nie będzie prezentował się estetycznie.

Projektowanie elewacji w Lublinie i nie tylko — przydatne aplikacje

Jak widać, samodzielne projektowanie elewacji w Lublinie i innych miastach wiąże się z koniecznością zwrócenia uwagi na wiele istotnych kwestii. Trzeba też dodać, że proces ten można w pewnym stopniu ułatwić. Na rynku istnieją specjalne programy komputerowe oraz aplikacje on-line, które umożliwiają tworzenie różnych ciekawych i estetycznych projektów elewacji 3D. Dzięki temu można dokonać wizualizacji swojego pomysłu i ocenić, czy spełnia on wszystkie istotne wymagania praktyczne, jak również estetyczne. Wiele aplikacji jest darmowych oraz udostępnianych przez firmy dostarczające materiały wykończeniowe lub specjalizujące się w fachowej realizacji projektów elewacyjnych.

Fachowe wsparcie profesjonalnych firm

Nie każdy ma jednak czas i umiejętności niezbędne do tworzenia atrakcyjnych i praktycznych projektów elewacji budynków. W takim przypadku dobrze jest skorzystać z ofert fachowców. Na szczęście na rynku działa wiele firm oferujących projektowanie elewacji w Lublinie i innych zakątkach Polski. Ich pracownicy zawsze tworzą projekty zgodne z obowiązującymi zasadami oraz z wymaganiami klientów.