Okucia Okienne

Stare domy cieszyły się dodatkowymi nieprzepuszczalnymi światła skrzydłami przy szybach na zewnątrz. Stanowiły one ochronę przed zimnem i wiatrem oraz spełniały rolę zasłon. Obecnie okiennice zostały zupełnie zdjęte. W zamian za to mamy szyby bardzo szczelne, a światło zapalone w pokoju, jest zatrzymane przed rozproszeniem na zewnątrz, poprzez nieprzezroczyste tkaniny uczepione do karniszy.

Nowa konstrukcja wentylacyjna

Obecnie okna są bardzo dobrze wyposażone w odpowiednie urządzenia, dzięki którym zachowamy mikroklimat w pomieszczeniu. Otwarte okno nie zamknie się z hukiem, a także zabezpieczymy szyby przed stłuczeniem, gdy nagle wpadnie większy podmuch wiatru do pokoju. Urządzenia te mają skomplikowaną konstrukcję, ale prostą obsługę.

Okucia okienne spełniają funkcję wentylacyjną pomieszczeń. Mają regulowane otwieranie skrzydła, dzięki czemu dopasujemy szczelinę do naszych wymagań. Jeśli chcemy wywietrzyć szybko mieszkanie, otwieramy okna na oścież, a gdy chcemy, by do mieszkania wpadało regularnie powietrze o małym natężeniu, zdecydujemy się tylko na małe na uchylenie skrzydła. Okna z okuciami otwierać można na trzy sposoby. Skrzydłowo, lufcikowo, oraz szczelinowo. Każde otwarcie okna jest zabezpieczane funkcją blokady okucia. Dzięki temu okno się nie zatrzaśnie.

Bezpieczne w każdym calu

Bardzo ważne jest zachowanie bezpieczeństwa w naszym mieszkaniu, zwłaszcza jeśli jest to mieszkanie na piętrze. Okna w blokach i wieżowcach winny być wyposażone w okucia okienne roto. To bardzo wysokiej klasy okna, które zabezpieczają nie tylko przed samoczynnym zamknięciem się skrzydła, ale także przed jego otwarciem.

Gdy mamy w domu małe dziecko, jest ono bardzo ciekawe wszystkiego. Zdolne jest do otwarcia okna i wychylenia się z niego. Nie są świadome niebezpieczeństwa, jakie sprawiają swoim zachowaniem. Łatwo mogłyby wypaść przez otwarte okno, dlatego klamka musi mieć zamontowany zamek z kluczykiem i możemy być spokojni o swoją pociechę. Kluczyk wkładamy tylko wtedy do klamki, gdy chcemy okno uchylić w pozycji lufcika, gdy dziecko jest w pobliżu lub na szerokość skrzydła, podczas jego nieobecności.

Antywyważeniowy system zabezpieczy nas przed złodziejem, jeżeli mieszkamy w parterowym domu lub na najniższej kondygnacji bloku bądź kamienicy. Mając okna, które otwierają się przesuwnie, takim systemem zabezpieczającym przesunięcie skrzydła jest antywłamaniowa klamka. Elementy okuć można doposażać w zależności od potrzeb.

Inteligentne właściwości

W okuciach do okien drewnianych, jak i plastikowych można dopasować odpowiednie formy uchyłu skrzydła. Jest możliwość zamontowania nawet 12- stopniowych pozycji uchyłu. Bardziej inteligentne okna posiadają okucia z systemem napędu, który programujemy. Wówczas okno otworzy się i zamknie samoczynnie o określonej porze dnia lub nocy. Napęd ten można również doinstalować do zwykłych okuć roto.

Z myślą o osobach, dla których sięgnięcie do klamki umieszczonej w pionowej ramie w pewnej wysokości od parapetu sprawia trudność z powodu np. ograniczonej ruchliwości ramienia albo przedramienia, zainstalować można klamkę w dolnej części okucia. Będzie ona przy ramie poziomej, znajdującej się przy parapecie. Takie rozwiązanie jest również dobre, gdy okna są zainstalowane dość wysoko i ciężko byłoby sięgnąć do klamki umiejscowionej w tradycyjnym miejscu.