Kategorie
Uncategorized

Jakim środkiem zwalczać chwasty w łubinie?

Łubin to roślina uprawiana głównie jako przedplon oraz surowiec na pasze dla zwierząt gospodarskich. Gatunek należy do rodziny bobowatych, dlatego jest też świetnym nawozem zielonym, który wzbogaca podłoże w azot. W Polsce uprawia się zazwyczaj łubin żółty, który ma niskie wymagania glebowe, a wręcz poprawia strukturę podłoża oraz użyźnia je. W uprawie łubinu należy zwrócić uwagę na odpowiednią ochronę roślin przed zachwaszczeniem. Chwasty negatywnie wpływają na wzrost roślin i mogą obniżać jakość plonu. Zwalczanie chwastów w łubinie polega na stosowaniu środków ochrony roślin, które dedykowane są do ochrony łubinu.

Uprawa łubinu – najważniejsze informacje

Łubin wysiewa się na polach jako przedplon lub nawóz zielony. Roślina cechuje się wysoką zawartością białka, dlatego jest cennym surowcem w żywieniu zwierząt, w tym celu wysiewa się odmiany o obniżonej zawartości alkaloidów. Łubin ma niskie wymagania co do gleby, ponieważ to roślina strączkowa, która wykazuje zjawisko symbiozy z bakteriami azotowymi. Dzięki temu może pobierać wolny azot prosto z powietrza, co ogranicza wyjaławianie gleby.

Ta cecha roślin strączkowych została wykorzystana w rolnictwie – łubin oraz inni przedstawiciele rodziny bobowatych to doskonały przedplon i nawóz zielony. Zaoranie resztek pożniwnych zapewnia glebie ogromną ilość azotu i węgla uzyskanego z zielonej masy. Pozytywnym aspektem uprawy łubinu jest brak konieczności stosowania nawozów azotowych, należy jednak chronić uprawy przed zachwaszczeniem.

Zwalczanie chwastów w łubinie pozwala ochronić rośliny przed konkurencją, ale też ogranicza występowanie chorób grzybowych oraz zapewnia bezpieczeństwo zwierzętom żywionym paszami. Eliminując chwasty, minimalizuje się ryzyko przedostania się do pasz niebezpiecznych alkaloidów pochodzących z trujących roślin dzikich. 

Jakim środkiem zwalczać chwasty w łubinie?

Dedykowany środek na chwasty w łubinie powinien być bezpieczny dla rośliny oraz dla konsumenta. Zwykle stosuje się preparaty selektywne, które ograniczają rozwój chwastów, a nie szkodzą roślinom. To, jakim środkiem zwalczać chwasty w łubinie zależy w głównej mierze od rodzaju chwastów. Rośliny nieproszone mogą należeć do grupy chwastów jednoliściennych (trawy) lub dwuliściennych (pozostałe rośliny). W uprawie łubinu stosuje się głównie preparaty stosowane przed wschodami, czyli takie, które usuwają chwasty przed wykiełkowaniem nasion łubinu.

Zabieg pozwala na bezpieczne usunięcie roślin nieproszonych z upraw, a sam środek na chwasty w łubinie nie działa negatywnie na roślinę uprawną. Po wykiełkowaniu nasion, czyli po wschodach roślin, nie ma możliwości zastosowania typowego środka chwastobójczego, ponieważ łubin to roślina dwuliścienna. W tym czasie można używać preparatów usuwających chwasty jednoliścienne, czyli trawy.

Środek na chwasty w łubinie i adiuwant, czyli duet idealny

Środki ochrony roślin dedykowane do upraw łubinu dostępne są na stronie https://superplony.pl/pl/c/Ochrona-lubinu/40. Warto zwrócić uwagę również na adiuwanty, czyli środki działające wspomagająco podczas zabiegu. Adiuwant miesza się z preparatem ochrony roślin, zmniejsza napięcie powierzchniowe, przez co ciecz lepiej pokrywa liście roślin. Substancja nie zmywa się z roślin, ale wnika do ich wnętrza.

Adiuwanty mogą mieć również inne, cenne dla rolnika właściwości. Istnieją preparaty, które zabezpieczają rośliny strączkowe przed osypywaniem się nasion. Tworzą na powierzchni roślin powłokę, która ogranicza przesychanie roślin, dzięki temu nasiona nie wypadają z torebek nasiennych lub z kłosów. Pozwala to na uzyskanie większego plonu oraz na zminimalizowanie strat.

Środek na chwasty w łubinie stosowany przed wschodami roślin pozwala wyeliminować chwasty jednoliścienne oraz dwuliścienne. Zastosowanie herbicydu wraz z adiuwantem zapewnia siewkom łubinu niezakłócony wzrost w najbardziej newralgicznym dla nich okresie. Późniejsze zwalczanie chwastów w łubinie może polegać jedynie na zastosowaniu herbicydu na chwasty jednoliścienne, dlatego warto prawidłowo ochronić rośliny już na starcie.