Kategorie
Uncategorized

Kocioł kondensacyjny czy pompa ciepła – co jest bardziej opłacalne?

Wybór źródła ogrzewania jest jedną z najważniejszych decyzji podczas projektowania budowy domu, czy też przeprowadzania jego remontu. Najczęściej patrzy się przy tym na jedno kryterium. Jest opłacalność. Jako że zarówno pompa ciepła, jak i kocioł kondensacyjny uważana są za najbardziej ekonomiczne, ekologiczne, a także przyszłościowe, warto rozważyć ich montaż. Jednak na co się zdecydować? Kocioł kondensacyjny czy pompa ciepła? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Jednak, zanim znajdziesz odpowiedź na pytanie; co lepsze? Kocioł kondensacyjny czy pompa ciepła, warto dowiedzieć się, czym charakteryzują się te dwa urządzenia oraz w jaki sposób funkcjonują.

Czym jest kocioł kondensacyjny?

Jak sama nazwa wskazuje, kocioł kondensacyjny wykorzystuje technikę zwaną kondensacją (czyli innymi słowy to proces zagęszczania, w którym dochodzi do powstania jakiegoś produktu ubocznego). Dzięki wykorzystaniu tego rodzaju techniki, kocioł kondensacyjny jest w stanie wykorzystać zarówno ciepło pochodzące ze spalania gazu, jak i to, które zawarte jest w spalinach. Spalinach, które przecież zwykle uciekają przez komin, jednak w procesach zachodzących w tym przypadku, ciepło ze spalin jest odzyskiwane i dostarczane z powrotem do domu. 

Odzysk tego ciepła ze spalin zachodzi właśnie w procesie kondensacji. Polega to na tym, że wymienniki ciepła, przed uwolnieniem spalin do komina, schładzają je, wskutek czego zachodzi proces kondensacji, podczas którego skutkiem ubocznym jest uwolnienie ciepła. Dzięki takiej technice, kocioł kondensacyjny minimalizuje straty energii cieplnej, a także energii potrzebnej do ogrzania domu. Jego instalacja nie wymaga również posiadania specjalnego pomieszczenia, takiego jak kotłownia. Co należy do największych zalet posiadania kotła kondensacyjnego?

  • niskie koszty utrzymania urządzenia,
  • źródło energii cieplnej stanowiące przyszłość konwencjonalnych urządzeń grzewczych,
  • łatwy proces instalacji.

Co to pompa ciepła?

Pompa ciepła w przeciwieństwie do innych źródeł energii cieplnej, wykorzystuje do ogrzania domu ciepło, jakie zawarte jest w środowisku naturalnym (woda, grunt, energia słoneczna). Oznacza to, że jest to urządzenie bardzo ekologiczne, ze względu na to, iż nie spala żadnego surowca, by wytworzyć energię. W 80% wykorzystuje energię zawartą w środowisku, w 20% korzysta z prądu, ale tylko po to, aby móc przetransportować energię z natury. Dzięki temu nie dochodzi również do niepotrzebnych strat energii. Na przykład do nagrzania pomieszczenia do mniej więcej 20 stopni, kocioł potrzebuje nagrzać się do około 1500 stopni. Dzięki takiemu stanu rzeczy nie dochodzi do zabrudzenia środowiska czymś takim, jak: spaliny, popiół, kurz. Do montażu instalacji nie potrzeba zatem kotłowni.

Jakie są największe zalety montażu pompy ciepła?

  • niskie koszty utrzymania urządzenia,
  • możliwość osiągnięcia niezależności od wahań cen rynkowych, jeżeli tylko skorzystasz z połączenia pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi.

Co wybrać – kocioł kondensacyjny czy pompę ciepła?

Próbując znaleźć odpowiedź na pytanie; kocioł kondensacyjny czy pompa ciepła, warto rozważyć trzy kategorię:

  • koszty,
  • łatwość montażu,
  • ekologia.

Koszty

Koszty ogrzewania domu przy użyciu kotła kondensacyjnego jest droższe, aniżeli użycie pompy ciepła. Jest to powiązane z koniecznością wykorzystania surowców potrzebnych do ogrzania pomieszczeń, jak na przykład gaz. Z drugiej jednak strony, koszty montażu pompy ciepła przekraczają te związane z instalacją kotła kondensacyjnego (montażem zajmują się fachowcy, jak https://vaillant-serwis-malopolska.pl/).

Łatwość montażu

Jeżeli chodzi o sam montaż, to jeśli pompa ciepła nie będzie gruntowa, to łatwość montażu będzie na bardzo podobnym poziomie. Bardzo często przechodzi się przez ten proces w sposób bezinwazyjny.

Ekologia

W tej kategorii zdecydowanie zwyciężą pompa ciepła. Zużywa ona przecież jedynie niewielką ilość energii elektrycznej do transportu ciepła. Kocioł kondensacyjny natomiast potrzebuje spalenia surowca do otrzymania ciepła.