Kategorie
Uncategorized

Jak urządzić funkcjonalny salon?

Funkcjonalne meble w salonie wpisują się we współczesny minimalistyczny trend w aranżacji wnętrz. Są to więc proste formy, bez dekoracji lub przesadnej ozdobności. Jednak prostota nie oznacza nudy i braku piękna. Estetyka nowoczesnych mebli do salonu tkwi w odpowiednio dobranych proporcjach, jakości materiałów i detali. Projektanci wykorzystują gładkie fronty, zwykle o równomiernym jasnym kolorze. W szafkach czy komodach uchwyty często zastępowane są systemami push-to-open, które pozwalają na czystszą formę.

Nowoczesne meble minimalistyczne powinny być zaprojektowane tak, aby były solidne i funkcjonalne. Wybór modelu musi być dobrze przemyślany oraz dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Trzeba pamiętać, że w minimalistycznej aranżacji wolna przestrzeń jest bardzo cenna. Dlatego unika się nadmiernej ilości wyposażenia.

Z kolei klasyczne formy mebli do salonu są bardziej wyrafinowane i często bogate we wzornictwo. Wytłoczony przód, ozdobne nóżki, sofy i narożniki charakteryzujące się ciekawymi fakturami w materiałach pikowania i tapicerki to cechy charakterystyczne tego typu stylistyki. W takiej aranżacji akcesoriów jest znacznie więcej. Ozdobne bibeloty czy pamiątki pojawiają się na komodach i półkach, a półki oraz ściany zdobią zdjęcia, grafiki lub obrazy w ozdobnych ramach. Warto także postawić na funkcjonalny fotel z pufą, który nada wnętrzu przytulności.

Jak urządzić salon w stylu skandynawskim?

Miłość Skandynawów do jasnych wnętrz stanowi antidotum na brak światła słonecznego przez pewną część w roku. Ludzie wykorzystują to również w Polsce. Może dlatego tak poważnie traktuje się skandynawski styl i tak chętnie go realizuje w naszym kraju.

Salon to najważniejsze miejsce w Twoim domu – to w nim spędzasz czas z rodziną czy przyjaciółmi, odpoczywasz oraz pracujesz. Zaaranżuj go tak, aby był zarówno wygodny, jak i piękny. Pomogą w tym zasady dotyczące wystroju wnętrz, którymi kierują się mieszkańcy Skandynawii. Tworzą własny styl charakteryzujący się niezwykłą urodą i funkcjonalnością.

Domy skandynawskie mają zwykle duże okna. Niestety, nie jest to polska zasada. Jednak nawet przy niewielkich elementach możesz wpuścić więcej światła. Wystarczy postawić na lekkie zasłony, które w razie potrzeby pozwalają na prześwitywanie promieni słonecznych do wnętrza. Ważne jest również sztuczne światło. Oprócz oświetlenia ogólnego w salonie powinno znaleźć się również kilka innych rodzajów opraw – lampy podłogowe, stołowe czy kinkiety. Nie można zapomnieć o świecach, ponieważ ich ciepłe światło zwiększa komfort i tworzy przytulną atmosferę sprzyjającą relaksowi.

Jak urządzić funkcjonalny salon w stylu klasycznym?

Salon w stylu klasycznym charakteryzuje się ponadczasowością i wygodą. Znajdziesz tu meble wykonane z naturalnych materiałów, różnorodne wzory, ciekawe dodatki oświetleniowe czy drobne elementy dekoracyjne. Pamiętaj, że musisz kierować się dwiema głównymi zasadami – równowagą i symetrią. Chodzi o to, że jeśli decydujesz się na umeblowanie wnętrza w tym stylu, warto zastanowić się nad pasującymi do siebie meblami lub innymi elementami wyposażenia o wspólnych cechach. Na przykład, takie same lampy, fotele, dywany lub wazony warto umieścić naprzeciw siebie.

Jak urządzić funkcjonalny pokój dzienny w stylu vintage?

Styl vintage odzwierciedla zamiłowanie do starych rzeczy, ale nie antyków. W takich wnętrzach nie znajdziesz ducha starego Ludwika XVI, ale rękodzieła z przełomu XIX i XX wieku czy meble z lat 50. XX wieku, czyli przedmioty z najbliższej przeszłości.

Słowo „vintage” pierwotnie oznacza dobre roczniki, szlachetne wino. Dopiero później przeniósł się na dziedzinę mody i projektowania wnętrz. W tych obszarach nie odnosi się jednak do konkretnej epoki czy dekady. Termin “vintage” jest zwykle używany w odniesieniu do przedmiotów, które powstały nie wcześniej niż pod koniec XIX wieku i nie później niż w latach 80. XX wieku. Daje więc dużo miejsca na interpretację. Dlatego nie musisz kupować drogich mebli, aby przebudować swój salon w stylu retro.