Kategorie
Uncategorized

Jaki dysk SSD M.2 wybrać?

Komputer to urządzenie, z którego wielu z nas korzysta na co dzień. Używamy go do pracy, rozrywki, robienia zakupów czy przeglądania Internetu. Poza wymienionymi funkcjami, urządzenie to nierzadko przechowuje spore ilości danych, które wymagają odpowiedniej przestrzeni. Są to m.in. niezwykle istotne pliki, których ewentualna utrata mogłaby skutkować wieloma negatywnymi konsekwencjami. Za przechowywanie wspomnianych dokumentów czy aplikacji odpowiada dysk twardy. To podzespół, który jest rodzajem pamięci masowej służącej właśnie do zapisywania, przetwarzania oraz przechowywania danych. Jeszcze kilka lat temu na rynku obecne były znane wszystkim talerzowe dyski HDD, które charakteryzowały się stosunkowo wysokim poziomem awaryjności oraz co najwyżej przeciętną kulturą pracy. Na szczęście, postęp technologiczny doprowadził do wprowadzenia wielu nowych rozwiązań w postaci półprzewodnikowych dysków SSD. To właśnie z nich możemy wyodrębnić kolejną gałąź, która jest znakomitą alternatywą służącą do przechowywania plików. Mowa o dyskach SSD m.2. W momencie, gdy zastanawiamy się nad zmianą naszego dotychczasowego produktu, wówczas warto rozważyć tę opcję i zadać sobie pytanie, jaki dysk ssd m.2 będzie dla mnie najlepszy?

Dlaczego warto postawić na SSD m.2? 

Przechowywanie plików w pamięci masowej nie zawsze było takie proste jak dziś. Przez dziesiątki lat borykaliśmy się z ofertą nieporęcznych, mechanicznych dysków twardych, które stosowane w komputerach PC czy laptopach spełniały swoją rolę w najlepszy sposób, w jaki tylko mogły. Pierwszy dysk twardy został sprzedany w 1956 roku, ale dopiero w latach 80. stał się szerzej dostępny dla konsumentów. Lata 90. to z kolei gwałtowny wzrost zainteresowania tymi produktami, ze względu na ciągły rozwój technologii. Jak łatwo można zauważyć, przytoczone daty nawiązują do czasów niemal archaicznych jak na informatykę. Jako że rynek nie znosi próżni, to naturalny był fakt, że wspomniany podzespół potrzebuje zmian. Odpowiedzią na wiele bolączek były dyski SSD. I pomimo tego, że w takiej czy innej formie istnieją od końca lat 70., to dopiero w ostatniej dekadzie trafiły do szerokiej sprzedaży.

Dlaczego powinniśmy się nad nimi zastanowić?

Przede wszystkim, dyski SSD, w przeciwieństwie do mechanicznych dysków twardych, nie mają ruchomych części. To sprawia, że ryzyko wystąpienia usterki staje się nieporównywalnie mniejsze. Ponadto oferują o wiele większą szybkość, co przekłada się na jakość pracy. Półprzewodnikowe rozwiązanie to również oszczędność energii oraz bezgłośna praca, która wynika właśnie z braku wcześniej wspomnianych ruchomych części. Niestety, pierwotne rozwiązania miały też swoje wady. Pomimo wielu atutów przez długi czas nie udało rozwiązać się problemów z rozmiarem. Zamienniki popularnych HDD nadal były duże, co generowało dość spory problem w przypadku minimalizmu. Rozwiązaniem na to są dyski SSD m.2, które łączą w sobie wszystkie zalety standardowego dysku SSD, oferując dodatkowo zdecydowanie mniejszy rozmiar oraz jeszcze większą prędkość działania.

Dysk SSD m.2 – jaki wybrać?

Pierwsze, co należy zrobić, zastanawiając się nad tym, jaki dysk ssd m.2 wybrać, jest sprawdzenie specyfikacji swojego komputera, a konkretniej płyty głównej, która powinna obsługiwać interfejs SATA lub PCIe oraz protokół AHCI lub NVMe. Na szczęście, niemal wszystkie nowoczesne, ale też kilkuletnie podzespoły spełniają te normy. W związku z tym, jeśli kupowaliśmy płytę główną kilka lat temu, to możemy być niemal pewni, że obsłuży ona wspomniane standardy. Co więcej, może pojawić się jeszcze pytanie dotyczące tego, jaki dysk ssd m.2 do laptopa będzie najlepszy i czym kierować się przy wyborze tego podzespołu do komputera przenośnego? Otóż wyjaśniając wszelkie niejasności, należy stwierdzić, że zasada jest taka sama jak w przypadku komputerów stacjonarnych. 

Przechodząc do meritum, na wstępie zastanówmy się, do czego będzie wykorzystywany głównie nasz komputer? Dla codziennych, podstawowych zadań lub gier w zupełności wystarczy M.2 ze złączem SATA. Jeśli jednak potrzebujemy wysokiej prędkości obliczeniowej np. do edycji wideo 4K lub przesyłania dużych plików, wówczas należy zastanowić się nad dyskiem M.2 NVMe.

Kolejnym istotnym parametrem jest ilość pamięci, jaką potrzebujemy. Oczywiście, generalna zasada mówi, że im więcej, tym lepiej. Niemniej jednak wraz ze wzrostem liczby gigabajtów wzrasta też cena. W związku z tym może okazać się, że dla naszych potrzeb nie musimy skłaniać się ku największej oferowanej ilości pamięci na rynku. Przykładowo, jeśli np. przechowujemy dane wyłącznie w chmurze i nie potrzebujemy lokalnych kopii większości plików, to prawdopodobnie dysk do 500 GB będzie idealnym wyborem. Poza tym, odpowiadając na pytanie, jaki dysk ssd m.2 wybrać, warto zwrócić uwagę na jego wydajność. Interesujące nas wartości to czasy odczytu i zapisu. Im szybsze, tym lepiej. W rezultacie przełoży się to na krótszy czas uruchamiania systemu, szybsze ładowanie aplikacji i ogólnie rzecz biorąc zwiększoną wydajność. 

Gdzie kupić ssd m.2? 

W momencie, gdy zdecydujemy się na kupno dysku SSD m.2, wówczas powinniśmy przejrzeć ofertę na stronie https://www.laptopypoznan.pl/81-dyski-ssd-m2. Szeroki wybór produktów sprawi, że będziemy w stanie dopasować najlepsze rozwiązanie. Pamiętajmy, aby brać pod uwagę nasze i dobierać sprzęt, który spełni nasze wymagania. W razie jakichkolwiek niejasności zawsze lepiej jest poprosić o pomoc.