Kategorie
Uncategorized

Jak skutecznie wyczyścić kostkę brukową?

Czysta kostka brukowa to wizytówka domu. Niezależnie od tego, czy tworzy podjazd, czy opaskę wokół posiadłości powinna być zadbana i odpowiednio czysta. Niestety, codzienna eksploatacja pozostawia na kostkach swoje ślady, których niekiedy trudno się pozbyć. Z tego artykułu dowiesz się, jak skutecznie wyczyścić kostkę brukową. 

Jak często trzeba czyścić kostkę brukową?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jak czyścić kostkę brukową, warto najpierw ustalić, jak często właściwie trzeba to robić. Ten surowiec ulega bezustannemu wpływowi warunków atmosferycznych. Deszcz, wiatr, promienie słoneczne to czynniki, które powodują zabrudzenia i zniszczenia. Ich oczyszczanie powinno być przede wszystkim regularne. Warto zarówno oczyszczać kostkę z brudu i mchu, jak i uzupełniać szczeliny piaskiem. 

Podstawą jest regularne zamiatanie bruku z mechanicznych zabrudzeń, takich jak igły, liście czy nagromadzony piach. Przed każdym sezonem zimowym opłaca się dokonać konkretnego czyszczenia. Natomiast raz na mniej więcej cztery lata zalecane jest wykonanie pracy z udziałem środka impregnującego. 

Środki do czyszczenia kostki brukowej

Jak wyczyścić kostkę brukową? Bardzo duże znaczenie ma tutaj wybór odpowiedniego preparatu oraz właściwych sprzętów. Do skutecznego czyszczenia z pewnością przyda nam się myjka ciśnieniowa. W bardziej budżetowej wersji możesz natomiast sięgnąć po specjalną kostkę przeznaczoną do czyszczenia bruku. Jej włosie wykonane z trwałego materiału (najczęściej hartowanego metalu) skutecznie usuwa nawet bardzo oporne zabrudzenia. Taki sprzęt znajdziesz w większości marketów budowlanych.

Do czyszczenia bruku najczęściej wykorzystuje się wodę pod ciśnieniem. Zabieg będzie jednak najbardziej skuteczny, jeżeli raz na jakiś czas wykorzystasz do niego specjalny środek do czyszczenia kostki brukowej. Do wyboru mamy preparaty w spreju oraz płyny. Te pierwsze są przede wszystkim bardzo łatwe w aplikacji i można nakładać je bezpośrednio na trudne plamy. W zależności od potrzeb można wybrać preparat przeznaczony do likwidacji mchu lub tłustych plam (na przykład z oleju napędowego). Płyny są zazwyczaj przeznaczone również do impregnacji. 

Jak wyczyścić kostkę brukową domowymi sposobami?

Jak czyścić kostkę brukową bez specjalistycznych preparatów? Możesz wykorzystać do tego kilka sprawdzonych domowych sposobów, które pozwolą Ci pozbyć się najcięższych zabrudzeń z podjazdu. Bardzo tanim i ekologicznym rozwiązaniem jest prosty roztwór z wody i octu w proporcjach 2:1. Jeżeli masz na swoim terenie trudniejsze plamy, możesz wykorzystać sodę oczyszczoną, która ma właściwości oczyszczające. Wystarczy wykonać roztwór z wodą i nanieść go bezpośrednio na zabrudzenia. Soda w charakterystyczny sposób się pieni, rozpuszczając brud. Na koniec można z powodzeniem dokładnie spłukać ją zimną wodą. 

Jak czyścić kostkę brukową? Impregnacja

Impregnacja kostki brukowej to zabieg tak samo ważny, jak jej czyszczenie. Po tym, jak podjazd jest już całkowicie czysty, trzeba dokładnie pokryć go specjalnym preparatem impregnującym. Żeby znacznie usprawnić ten proces, możesz wykorzystać specjalny opryskiwacz ciśnieniowy. Jeżeli jednak nim nie dysponujesz, nic nie szkodzi. Sprawdzi się również ogólnie dostępna szczotka z włosiem. Impregnacji dokonuje się mniej więcej raz na trzy-cztery lata. Ważne jest dokonanie tego tuż po ułożeniu kostki, aby materiał dobrze się utwardził.

Jak wyczyścić kostkę brukową? Podsumowanie

Aby kostka brukowa długo cieszyła oko swoim idealnym wyglądem, konieczne jest jej regularne czyszczenie. Bardzo ważne jest to, aby do tej pracy podchodzić z dużą regularnością. Oprócz częstego zamiatania i czyszczenia przynajmniej raz w sezonie warto nastawić się na porządne czyszczenie z użyciem specjalistycznych preparatów lub domowych metod. Raz na kilka lat dobrym rozwiązaniem będzie natomiast impregnacja kostki brukowej. Regularność oraz dobór odpowiednich preparatów pozwolą Ci cieszyć się swoim podjazdem przez długie lata bez uszczerbku na wizerunku całej posesji.