Kategorie
Uncategorized

Branding – co to jest?

Aby przedsiębiorstwo przetrwało na rynku, ważne jest, pracowanie nad tożsamością marki. A tworzenie marki wykracza poza stworzenie nazwy, polega również na ustaleniu cech graficznych, które nadadzą nam tożsamość i pozwolą zapamiętać nas w umysłach konsumentów, co nazywa się brandingiem, znanym również jako „corporate identity”.

Popularnie panuje mit, że branding jest tylko dla firm wielkiego kalibru krajowego lub o zasięgu międzynarodowym. W rzeczywistości jednak branding można zastosować do każdej marki czy firmy, bez względu na jej wielkość, branżę i model biznesowy. Każda firma powinna zająć się pracą nad swoim pozycjonowaniem na rynku. Ponadto, gdy przedsiębiorca lub organizacja koncentruje się bardziej na sprzedaży swojego produktu, a nie budowaniu tożsamości marki (brandingu). istnieje większe prawdopodobieństwo, że biznes upadnie w krótkim czasie. Abyś mógł lepiej zrozumieć rolę brandingu, w tym artykule wyjaśnimy Ci, dlaczego ten element jest kluczowy dla pozyskiwania klientów i napędzania przewagi nad konkurencją.

Co to jest branding?

Branding to zespół działań, które mają na celu nadanie marce własnej tożsamości, poprzez połączenie zdefiniowanego celu, zestawu wartości, elementów projektu graficznego oraz strategii marketingowych (w tym marketingu cyfrowego), co pozwoli jej na pozycjonowanie się w społeczeństwie.

Wyobraź sobie branding jako osobowość, którą Twoja firma będzie prezentować społeczeństwu, więc jej tworzenie musi mieć metodologię i znaczenie. Celem brandingu lub tożsamości marki jest wyemitowanie zestawu idei, uczuć i doświadczeń, które łączą się sentymentalnie z odbiorcami, tak aby rynek znał produkt, postrzegał nasze ideały i czuł się identyfikowany z naszymi wartościami. Można powiedzieć, że branding ma podejście do filozofii Inbound Marketingu, poprzez nadanie priorytetu identyfikacji z klientem, zamiast postrzegania go jedynie jako źródła pieniędzy.

Celem jest, aby klient znalazł w naszym przekazie i treści informacje, których potrzebuje, aby rozwiązać potrzebę lub dylemat. Poczucie identyfikacji skłoni go do stania się wiernym klientem marki i przyjmie niektóre lub wszystkie wartości powiązane z marką. Gdy marka zostanie zaakceptowana przez społeczeństwo, wynik będzie bardzo korzystny dla firmy. Będzie w stanie odróżnić się od innych firm oferujących podobne produkty i usługi. Pomoże Ci w tym agencja brandingowa w Krakowie.

Kluczowe elementy brandingu

Dzięki brandingowi możemy określić zarówno mocne strony naszej firmy, jak i mieć jaśniejszy obraz tego, co możemy zaoferować naszym klientom, poprzez nasze produkty czy usługi. W kolejnych akapitach opowiemy o najważniejszych cechach tej strategii pozycjonowania i marketingu.

Skup się na zmysłach klientów

Klasyczne reklamy mają często odwrotny skutek do zamierzonego: nudzą, denerwują, mogą nawet sprawić, że dana osoba znienawidzi wszystko, co ma związek z marką. Branding dąży do komunikacji z klientem poprzez zmysły.

Elementy wizualne marki są w dużej mierze głównymi generatorami rozpoznawalności. Logo, kolory, czcionki i inne elementy graficzne są główną częścią tej strategii, aby nadać osobowość marce. W grę mogą jednak wchodzić także inne produkty komunikacyjne, takie jak słuch, poprzez wykorzystanie melodii, które przypominają nam o marce; zapach, ten jest bardzo oczywisty w firmach z branży restauracyjnej czy kosmetycznej; oraz dotyk, obecny w markach oferujących produkty fizyczne. Kiedy członkowie firmy skłonią klienta do zaangażowania swoich zmysłów, osiągną oni przyjemne doświadczenie. Na przykład aromat i smak popcornu, wygoda foteli czy specjalne okulary do oglądania filmu są częścią brandingu kina.

Skup się na zadowoleniu klienta, a nie na produktach

Jak wspomniano wyżej, branding i inbound marketing łączy kilka podobieństw, przede wszystkim zrozumienie rzeczywistych potrzeb naszych odbiorców i zachwycenie ich elementami, które uzupełniają te wymagania.

Ludzie stronią od firm, które tylko nękają swoimi ofertami sprzedaży. Inwazyjna sprzedaż może zadziałać kilka razy, ale raczej nie sprawi, że klient poczuje się na tyle komfortowo, byśmy mieli z nim dalszy kontakt. Na przykład, niektóre restauracje oferują kilka stolików do przewijania dzieci w łazienkach. Ten prosty gest firmy wywołuje wdzięczność wśród rodziców, którzy przychodzą na posiłki ze swoimi maluchami. Widać to w ocenach restauracji, które dbają o takie szczegóły.

Podsumowując, branding jest koniecznością dla firmy. Przy tworzeniu marki musimy myśleć o potrzebach klienta. Wyjaśniając, co to branding, nigdy nie możemy zapominać, że marka obejmuje więcej niż produkt, który oferuje. Firma jako całość musi umieć zbliżyć się do klienta, zdobyć jego zaufanie i lojalność.